Válassza az Oldal lehetőséget

Lakcím bejelentése

Lakcím bejelentése

A beköltözés egyik elválaszthatatlan része – kellene, hogy legyen – a lakcím bejelentése, ami jelenleg Magyarországon sok esetben még elmarad. Ennek számos oka lehet, azonban saját tapasztalatunk alapján elmondható, hogy sokan nem ismerik kötelezettségeiket, vagy a bérbeadó “nem engedi a bejelentkezést”. 

Ezért választottuk mai bejegyzésünk témájának a lakcím bejelentését.

Első körben mindenképpen érdemes tisztáznunk a fogalmakat. 

Milyen típusú lakcímek vannak?

Lakóhely: 

Vagy más néven állandó lakcím. Lakcím bejelentés szempontjából azt az épületet vagy helyiséget – pl. raktár, pince, üzemi épület – értjük alatta, ahol a személy életvitelszerűen otthonául használ. 

Tartózkodási hely: 

Vagy más néven ideiglenes lakcím, annak a lakásnak a címe, ahol a személy 3 hónapot meghaladóan tartózkodik úgy, hogy nem kívánja elhagyni lakóhelyét.

Fontos: Tartózkodási helyet csak abban az esetben tudunk bejelenteni, amennyiben már van lakóhelyünk bejelentve. 

Lakcím bejelentése albérletbe való költözéskor

Tény: Mindenek előtt érdemes tisztában lennünk azzal, hogy Magyarországon törvényi kötelesség a kiköltözést vagy a beköltözést követő három napon belül bejelentenünk lakóhelyünk címét nyilvántartásba vétel céljából. 

Így tehát bérlőként mindenképpen időt kell szakítanunk a beköltözést követően, hogy elmenjünk a legközelebbi kormányablakba és benyújtsuk bejelentésünket. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni, szükséges a bérbeadó hozzájárulása is.
Ezt háromféleképpen tudjuk megkapni:

1. amennyiben a bérbeadó személyesen elfárad velünk a kormányablakba, 

2. a beköltözéskor kötött bérleti szerződés közjegyző, ügyvéd vagy két tanú aláírásával van hitelesítve,

3. a lakás tulajdonosa aláírja a lakcímbejelentő papírt.

Így tehát láthatjuk, hogy a bérbeadó nem tagadhatja meg a bejelentést. Viszont hozzá kell járulnia a fentebb említett három mód valamelyikén.

Fontos: A bérleti szerződést mindenképpen írassuk alá két tanúval, hogy a jövőben mindkét fél (mint bérbeadó és bérlő) védve legyen a kérdéses szituációkban. 

Mi van akkor, ha valakinek nincs állandó lakcíme, és albérletbe kötlözik?

Abban az esetben, ha valakinek nincs állandó lakcíme, akkor ebben az esetben a bejelentett lakcím csak lakóhely (állandó lakcím) lehet.  

Hogyan érinti a bérbeadót, hogy a bérlője bejelentkezik az albérletébe?

A bérleti szerződés aláírásával a bérbeadó használati jogot ad ingatlanán a bérlőnek. Ennél többet nem kap a bérlő a lakcím bejelentést követően sem. Ezzel együtt ugyanúgy kiköltöztethető a bérlő a szerződésszegéskor, vagy kijelenthető az ingatlanból a szerződés megszünését követően. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

 

Kép forrása: www.24.p3k.hu/app/uploads/2016/01/lakcimkartya_.jpg  (www.hírklikk.hu)

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!