Válassza az Oldal lehetőséget

Mire figyeljünk beköltözéskor?

Mire figyeljünk beköltözéskor?

Az albérletbe költözés egy izgalmas új kezdet lehet bármelyikünk számára. Viszont ezen mámoros pillanatban sem szabad elfelejtkeznünk az objektivitásról. Bérlőként magunkat védhetjük, ha szem előtt tartunk néhány fontos dolgot ilyenkor. Viszont ez egy fontos időpont bérbeadóként is. Ahhoz adunk most támpontot, hogy mire érdemes odafigyelnünk, amikor beköltözésre átvesszük / átadjuk az ingatlant.

Jelen helyzetben azt az esetet tárgyaljunk, amikor már korábban született már szerződés a felek között. 

Átadás-átvételi jegyzőkönyv

Mindkét felet védhetjük azzal, ha a kulcsok átadásakor készül Átadás-átvételi jegyzőkönyv. A jegyzőkönyvbe amellett, hogy általában felvesszük a közműórák gyári számát és aktuális állását, szoktuk rögzíteni a lakás állapotát. 

Állagfelmérés és rögzítés

Függetlenül attól, hogy mennyi idő telt el az első megtekintés és a foglaló lerakását követően, érdemes végigmennünk a lakásban található berendezési tárgyakon és eszközökön ismételten. 

Korábban született már egy bejegyzést a KiadLakon, ami azt tárgyalja, hogy Mire figyeljünk, amikor elmegyünk megtekinteni egy lakást, annak átolvasását mindenképpen javasoljuk az előtt is, hogy az átadás-átvételre sor kerülne.

Ha bármi olyasmit tapasztalunk, ami nem úgy van, ahogyan a megtekintéskor volt, vagy bármi olyasmi, ami a jövőben problémát okozhat, mindenképpen jegyezzük fel.

Jó példa erre: a hűtő lámpája ki van égve. Amennyiben azt szóban megbeszéltük a bérlővel, hogy őt ez nem zavarja és a bérbaadó is elmondta, hogy ő ezt nem kívánja cserélni, akkor ezt írjuk le. Így védve vagyunk bérbeadóként attól, hogy 3 hónap múlva a bérlő a mi kontónkra akarja kicseréltetni az égőt. 

Ugyanilyen eset lehet az is, hogy ha van a lakásban egy törött lábú szekrény, amit átvettünk beköltözéskor bérlőként, majd kiköltözéskor a bérbeadó úgy dönt, hogy a kauciónkból akarja megcsináltatni a bútort, mert elvileg az a “bérlő hibájából tört el”. 

Ezek mind apróságnak tűnhetnek, viszont csak egyszer kell bele több energiát fektetnünk, és biztonságban tudhatjuk magunkat a bérlés idejére. 

Leltár

Az utóbbi ponthoz szorosan kapcsolódik a Leltár készítése – amely a bérleti szerződés egyik mellékletét is képzi. A leltár lényege, hogy rögzítsünk minden bútort, használati eszközt, amelyet a bérbeadó átad a bérlő részére pl. konyhabútor, gáztűzhely, törölközőtartó, mosdószekrény. 

Hasznos tipp: készítsünk képeket az átadott tárgyakról, így elkerülhetjük az esetleges vitás helyzeket kiköltözéskor. Bérbaadóként általában nem szeretnénk egy dobozos tévét visszakapni, amikor egy síkképernyős eszközt adtunk át. Bérlőként pedig nem szeretnénk, hogy a bérbeadó a mi kontónkra akarjon új mosógépet vásárolni a lakásba, mert “ő nem egy ilyen mosógépet adott át nekünk beköltözéskor”.

A készült leltárt feltölthetjük a KiadLak rendszerébe, így az folyamatosan kéznél lehet az esetleges kérdéses szituációkban.

Óraállások rögzítése

Természetesen az Átadás-átvételi jegyzőkönyvből nem maradhat ki az óraállások rögzítése sem. Minden óraállást gyári számmal és aktuális állással együtt vezessünk fel a papírra, amelyet végül minden fél aláír. 

Jó tudni: Amennyiben csoportos vagy prémium előfizetésünk van a KiadLakon, lehetőségünk van az óraállásokról készített fotót is feltölteni a rendszerbe. 

Szomszédok

Mindemellett megtehetjük, hogy amennyiben egy kis lakóközösségbe költözünk be, hogy a bérlő és a bérbeadóval közösen végigjárja a közvetlen szomszédokat. Így mindenki informálva lehet az új lakóról és arról, hogy mivel kit lehet keresni közösségen belül. 

Amennyiben ezen a pár ponton végigmegyünk, akkor már nagy biztonságérzettel cserélhet gazdát az ingatlanhoz tartozó kulcscsomó mindkét fél részéről. 

Jó költözést kívánunk!

A beköltözést követően pedig már nincs is más hátra, mint kipakolni a dobozokat és felvinni az adatokat a KiadLak rendszerébe (óraállásokat, leltárt, képeket).

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!