Idén gyakorlatilag új fogalomként robbant be az azonnali átutalás a köztudatba. Ezt a témát járjuk most körbe cikkünkben, hogy minél jobban tisztában legyünk a lehetőségeinkkel.

Mi is az az azonnali átutalás?

Az azonnali átutalás lényege, hogy 2020. március 2-tól a magyarországi pénzintézetek biztosítják, hogy:

  • az elektronikus úton indított,
  • belföldi forintátutalások, melyeket
  • egyedi megbízások (nem csoportos beszedések) formájában indítják,
  • 10 millió forint alatt,
  • a lakossági ügyfelek,
  • 5 másodpercen belül teljesülnek (az év minden napján 0-24 óra között).  

Jó tudni: Kivételt képez az azonali átutalás alól a hitelkártyára történő utalások és a devizaszámlára küldött utalások.

Kik biztosítják ezt a szolgáltatást?

A szolgáltatást minden magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónak kötelező elérhetővé tennie, melyet a Magyar Nemzeti Bank rendelt el.

Fontos: Ezért nem is számolhatnak fel külön díjat a szolgáltatók csupán azt, amit eddig is felszámoltak utalásonként. Azonban a jövőre nézve terveznek változtatásokat, így ezt érdemes figyelemmel kísérnünk saját pénzintézetünknél.

Kell nyilatkozatot leadnunk a szolgáltatás igénybevételéhez?

A szolgálatás automatikusan elérhető minden átutalás esetében, amely megfelel az azonnali fizetés feltételeinek. 

Tipp: Amennyiben nem szeretnénk, hogy az átutalásunk azonnal teljesüljön, akkor az átutalás felvételekor megadhatunk későbbi átutalási időpontot is.

Honnan tudjuk, hogy sikeres volt-e az átutalás?

Mivel a tranzakció nagyon gyorsan megtörténik, így ezt magunk ellenőrizhetjük az online felületen. Amennyiben hiba lép fel az utalás során, a bank nem kísérli meg automatikusan elutalni az összeget később (ez is egy változtatás). Viszont a sikeres utalásról a bank értesítést küldhet a beállításaink szerint az online felületen, a mobilbankon keresztül vagy SMS-ben.

Jó tudni: Amennyiben az utalás a mi számlánkról levonásra kerül, de nem érkezik meg a célszámlára, érdemes felvennünk a kapcsolatot a pénzintézetünk ügyfélszolgálatával.

Visszavonhatom az utalásomat?

Korábban lehetőség volt arra, hogy visszahívjuk az utalásunkat, amennyiben annak a jóváírása még nem történt meg a számlánkon. Az új rendszerben –  mivel az utalás 5 másodpercen belül végbemegy – így a visszavonást a pénzt küldő banknál kell kérvényezni, és a célszámla tulajdonosának is jóvá kell hagynia.

Mindent egybevéve elmondható, hogy az azonnali átutalás bevezetése hasznos innovációnak bizonyult az utóbbi hónapok tapasztalata alapján. A gyakorlatilag azonnali jóváírás miatt már nem kell órákat, vagy napokat várnunk a különböző pénzintézetek közötti átutalások könyvelésére. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!