Válassza az Oldal lehetőséget

Lakáskiadás buktatói

Lakáskiadás buktatói

A lakáskiadás egy izgalmas üzlet, jó befektetési lehetőség. Azonban tele van előre látható és nem várt  buktatóval is. Ezért ezt a cikkünket ennek a témának szenteljük. Összegyűjtöttük azokat a kritikus pontokat, amiket célszerű átgondolnunk mielőtt belevágunk a bérbeadásba.

Felújítsuk a lakást?

A lakás meghirdetése előtt gondoljuk át, hogy szeretnénk-e felújítani az ingatlant. Ennek eldöntéséhez mérlegelhetjük, hogy a felújított lakást gyorsabban tudjuk majd kiadni, és magasabb bérleti díjat is kérhetünk érte, a kezdeti befektetésünk pedig nagyjából 15 év alatt amortizálódik. 

Szóval mielőtt belevágunk, érdemes egy rövid piackutatást végeznünk, hogy lássuk mennyit keresnénk azzal, ha felújítva adnánk ki a lakást, és mennyit, ha nem újítunk fel rögtön. 

Ezzel együtt azonban, ha a lakásban lévő szaniterek, burkolatok, vezetékek, nyílászárók állapota már olyan, hogy várhatóan a beköltözést követő pár hónapon belül biztosan kell majd szerelőt hívnunk, akkor a beköltözés előtti idő mindenképpen a legmegfelelőbb a javítások elvégzéséhez, mivel ilyenkor nem kell külön egyeztetnünk a bérlővel, nem kell senkihez sem igazodnunk. 

A sikeres felújítás 8 tényezőjéről írtunk már korábban, ha szeretnénk elkerülni a buktatókat,  javasoljuk áttekintésre a cikket. 

Bérleti szerződés

Mindenképpen ragaszkodjunk a bérleti szerződés kötéséhez. Arról, hogy mik legyenek benne a szerződéseben, egy korábbi cikkünkben már írtunk. Itt tudjuk ismét áttekinteni.

Kinek a nevén legyenek a közműórák

Hallhattunk már olyan rémsztorikat, hogy a bérlő több százezer forintos hátralékot halmozott fel a közüzemi szolgáltatóknál, mire a tulajdonos ezt megtudta. Végül pedig már szinte lehetetlen volt, vagy nagyon költséges – ügyvédi díjak miatt -, megfizettetni a bérlővel a tartozást. Így amennyiben nagyobb biztonságra törekszünk, akkor az alábbi két lehetőség lehet számunkra a legmegfelelőbb:

A) a bérlő a bérbeadónak fizeti számla alapján a közüzemi díjakat, így nagyobb lehet a konkroll és az átláthatóság számunkra,

B) a bérlő maga fizeti a számlákat, de a fizetésről nyugtát, bizonylatot, vagy banki kivonatot mutat be nekünk.

 A lakó vagy a tulajdonos nevén legyenek a közmű órák cikkünkben írtunk erről a témáról már korábban, a döntés előtt ajánljuk ezt is áttekintésre. 

 Tipp: Az elszámolás módját is mindenképpen fogalmazzuk bele a szerződésbe. 

Adózás

Amit érdemes az elején leszögezni: feketén kiadni nem érdemes az ingatlanunkat, mert ha bármilyen probléma adódik, akkor illegális lakáskiadóként nehezen tudjuk a hatóság segítségét kérni. 

Arról, hogy milyen adózási lehetőségeink vannak, és melyiket érdemes választanunk, korábban írtunk egy összefoglaló cikket a 2020-as szabályokat figyelembe véve. A cikket ide kattintva olvashatjuk el. 

Kiköltöztetés

Az utolsó buktatóként a kiköltöztetést jegyeznénk meg. Amennyiben minden rendben megy, akkor nem kerül rá sor, a bérlő rendben kiköltözik és el tudunk számolni egymás között. 

Azonban ha probléma adódik a bérlővel, és szükségünk van hatósági és jogi segítségre, akkor mindenképpen először az ügyvédet keressük fel. Az eljárás menete nagyon sokban függ attól, hogy mit fogalmaztunk bele a szerződésbe. Így annak a megírására fektessünk nagyon nagy figyelmet. 

Összességében elmondható, hogy egy jól megírt bérleti szerződés megvédhet a legtöbb problémától, ami érhet bennünket a kiadás kapcsán. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

 

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!