Válassza az Oldal lehetőséget

Használati útmutató szakikhoz… Ha nem akarjuk, hogy lehúzzanak bennünket

Használati útmutató szakikhoz… Ha nem akarjuk, hogy lehúzzanak bennünket

Laikusként (hozzá nem értőként) mindig izgalmas dolog hívni egy szakembert egy probléma elhárítására. Ha nem értünk az adott szakterülethez – legyen szó villanyszerelésről, vízvezeték szerelésről, bármilyen lakással kapcsolatos munkáról – akkor előfordulhat olyan eset, hogy rosszul választunk és a kihívott illető ki akar használni bennünket, több pénzt próbál meg kicsikarni belőlünk mondvacsinált indokokkal. Azonban nem kell, hogy áldozatok legyünk.

Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk néhány kritikus pontot, amiket ha szem előtt tartunk, akkor jobb esélyekkel indulunk az ismeretlen terepen.

Jó tudni: Előfordulhat, hogy a munka minőségéről más az elképzelésünk a kihívott szakemberrel, így ahhoz, hogy az igényeinknek megfelelő munkát kapjuk a pénzünkért, esetenként fel kell vállalnunk a konfrontációt. Ez nem egy kellemes dolog, viszont néha szükséges, ha szeretnénk többel és nem sokkal kevesebbel távozni egy szituációból. 

Hogyan válasszuk ki a szakembert?

Ez az első és egyik legfontosabb pont, ha jól választunk, akkor nem is kell nézetltérésünket tisztáznunk az illetővel a későbbiekben. 

Kérjük ki mások véleményét, amennyiben barátainknak van már jól bevált szakembere az adott témakörben, hívjuk el őt. A személyes referencia mindig is jó jel. 

Ha azonban az internetet hívjuk segítségül a kereséshez, akkor nézzünk utána, hogy mások kit ajánlanak, valamint hogy milyen véleményt írtak az adott szakember munkájáról fórumokon, közösségi oldalakon. 

A jelölteket hívjuk fel telefonon és kérjünk be tőlük árajánlatot. Telefonban látatlanban nagy valószínűséggel nem fognak tudni mondani semmi konkrétat, de egy kiszállási díjat mindenképpen kérhetünk, hogy tudjuk, honnan is indulunk. 

Érdemes több szakembertől árajánlatot bekérni, nem biztos, hogy az első lesz a legmegfelelőbb. És mielőtt elköteleződnénk, felmérhetjük a lehetőségeinket. Keressünk meg néhány szervízt, szakembert, és mérlegeljük őket az alábbiak szerint:

  • elérhetők-e telefonon,
  • ha nem veszik fel, visszahívnak-e,
  • mikor jönnek ki megnézni a problémát,
  • sok munkájuk van-e,
  • megrendelőként beszélnek-e velünk.

Tipp: Amennyiben kivitelező céggel végeztetjük a munkát, mindenképpen csak a kapcsolattartóval beszéljünk. Ha a helyszínen válaszolgatunk a munkások feltett kérdéseire, vagy adunk utasításokat nekik közvetlenül, nagyon könnyen belecsúszhatunk abba, hogy végül nem azt az eredményt kapjuk, amit vártunk. Mégis azt halljuk, hogy “de nekünk azt mondta a megrendelő”. 

Stílus

Senki sem alárendeltje senkinek. Egy szolgálatást veszünk igénybe, amiért mi fizetünk. Ehhez tartsuk és tartassuk is magunkat a szerelővel – nem vagyunk kiszolgáltatva a szerelőnek, ahogy ő sem nekünk.

Pontosság

Mindenki életében előfordulhatnak problémák, egy szakember esetében lehet olyan, hogy elcsúszik az egyik hibaelhárítása. Ez ellen nem tudunk tenni. Érdemes türelmesnek lennünk ilyen esetben is. A kérdés nem is az, hogy késik-e a szaki, hanem hogy szól-e róla előre. Vagy hogyan reagál, amikor fél óra várakozás után felhívjuk. 

Előleg

Előbb a munka, aztán a fizettség. Amennyiben előre kifizetjük a szerelőt, vagy előleget adunk neki úgy, hogy még semmilyen munkát nem végzett el, könnyen járhatunk úgy, hogy az illető elsétál a pénzünkkel. Amennyiben adunk neki mégis pénzt, ezt minden esetben papírozzuk le, hogy ő azt átvette tőlünk. Az átvételi elismervényen szerepelnie kell minden érintett neve, címe, személyigazolvány száma. (Ezeket ellenőrizhetjük a személyigazolványon és a lakcímkártyán is.) Amennyiben van egy ilyen a kezünkben és mégis elsétál a pénzünkkel az illető, könnyen tehetünk feljelentést ellene. 

Amennyiben előre megállapodunk egy díjban, akkor előleget csak úgy adjunk, hogy a fennmaradó összeg elegendő legyen a még elvégzendő munkákra.

Tartsuk szem előtt: nem vagyunk gyerekkori barátai, se rokonai a szerelőnek (általában), így nem a mi dolgunk kisegíteni őt anyagilag. Ne hagyjuk, hogy az érzelmeinkre próbáljanak meg hatni.

Munka átvétele

Egyszerű a szabály: csak akkor vegyük át a munkát, ha az megfelelően van elvégezve. Legyünk korrektek, de kerüljük a naívitást. Ha azt mondja a szerelő, hogy már csak egy-két apróságot kell megcsinálnia és majd visszajön jövőhéten, hogy befejezze, akkor várjuk meg a jövőhetet a munka átvételével és a fizetéssel. 

Ha kifizetjük a munkadíjat, már nem lesz fontos a szerelőnek, hogy visszajöjjön, és kajtathatjuk hetekig, mire felveszi a telefont, hogy közölje, már nem ér rá erre, és beszéljünk néhány hónap múlva. Kerüljük el az ilyen eseteket. Fizessünk akkor, ha teljes egészében elkészült a munka.

Munkadíj

Bár az első telefonhívás alkalmával nagy valószínűséggel nem tud a szerelő pontos információt adni a felmerülő költségekről, a kiszállási díjban mindenképpen megegyezhetünk

Ezt követően pedig, amint felmérte a helyzetet és megtalálta a problémát, tisztázhatjuk a munkadíjat is. 

Amennyiben a hiba elhárításához nem elegendőek a saját szerszámai, és esetleg alkatrészre van szükség, annak költségét is tisztázzuk mielőbb. Vagy beszéljük meg vele, hogy amikor a boltban van, hívjon fel bennünket. Ezzel elkerülhetjük, hogy amikor visszatér az üzletből, akkor kiderüljön, hogy hirtelen ötszörése nőtt a javítás összköltsége. 

Végezetül pedig a legfontosabb jótanács, amikor kihívunk egy szerelőt: maradjunk higgadtak. Bár egy ilyen szituáció már magától a problémától feszült lehet, mégis könnyebb kezelnünk az embereket és a váratlan szituációkat, ha törekszünk arra, hogy tiszta maradjon a fejünk.

Ha odafigyelünk a fentebb felsorolt pontokra, akkor jó esélyekkel indulunk az ismeretlen terepen, és egy kis szerencsével gördülékenyen fog menni a hibaelhárítás is.

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövess bennünket, hogy ne maradj le semmiről!  

 

Válaszolj

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!