Válassza az Oldal lehetőséget

Mire figyeljünk, amikor elmegyünk megtekinteni egy lakást?

Mire figyeljünk, amikor elmegyünk megtekinteni egy lakást?

Miután letisztáztuk a számunkra fontos kérdéseket a leendő albérletünkkel kapcsolatban, elkezdtük a vadászatot, és becserkésztünk néhány igen pompás prédát magunknak, ideje jobban szemügyre vennünk őket. De mit kérdezzünk meg a tulajdonostól, amikor ott vagyunk a helyszínen? Mire jó, ha figyelnünk? Ehhez adunk most néhány támpontot, amiket ha figyelembe veszünk, megúszhatjuk a későbbi csalódást, ami a beköltözést követő hetekben érhet bennünket. 

Alapok: minden úgy van-e, ahogyan a hirdetésben szerepel

Ez talán a legkézenfekvőbb dolog, amit megéri megnéznünk és szem előtt tartanunk a megtekintéskor: minden valóban úgy van-e, ahogyan azt állította a bérbeadó. Például a szobák külön nyílnak, vagy csak mindkettőn van egy ajtó, de valójában egymáson keresztül lehet csak átjárni? Vagy a hirdetésben az szerepel, hogy újszerű, nemrég felújított, de a valóságban látszik, hogy öt éve nem volt tisztasági festés csinálva és az ablakok is legalább 20 évesek?

Amennyiben ez a helyzet áll fent, elgondolkodhatunk azon, hogy mi lehet ennek a “megtévesztésnek” az oka, vagy akár beszélhetünk róla a bérbaadóval is. 

Ház állapota

Érdemes tudni, hogy ha társasházba vagy panelba költözünk, akkor a ház állapota jól tükrözi a lakóközösség működését, hozzáállását az állagmegóváshoz, a tisztasághoz, az egymásra való figyeléshez. Bár mi csak bérlőként költözünk a házba, de mi fogunk az ott élőkkel együtt élni nem a lakás tulajdonosa, így a közvetlen problémákat is mi fogjuk tapasztalni. Célszerű figyelembe vennünk, hogy ha szemetes a lépcsőház, ha ki vannak szakadva a százéves ablakok a helyükről, akkor jó eséllyel problémákba ütközhetünk, ha a házirend betartásáról van szó a lakóközösségünkbe. Ha látszik a falakon, hogy az elmúlt 20 évben nem voltak kifestve a folyosón, akkor ajánlott elgondolkodnunk azon, hogy  közösköltség mértékéhez képest mire költhetik a pénzt a házban. 

Milyen a lakás fekvése 

A lakás fekvése meghatározza azt, hogy mikor jut be a lakásunkba természetes fény, milyen meleg a lakás nyáron, vagy mekkora rezsit kell fizetnünk a hidegebb hónapokban. Ha előre gondolkodunk, akkor elkerülhetjük azt, hogy olyan lakást vegyünk ki, amelyik nyáron egy katlanná változik, vagy télen egy jégveremmé.  

Magyarországon a nyugati fekvésű helyiségek déltől napnyugtáig kapják a napfényt. Így akkor célravezető ezt választanunk, ha inkább délután vagyunk aktívak odahaza. 

Déli fekvésű lakás nyáron gyorsan felforrósodik, azonban a nap minden szakában világos. 

Keleti fekvésű helyiségek délig kapják a napfényt. Emiatt a koránkelőknek javasolt az ilyen lakás választása.

Északi fekvésű ingatlan kellemesen hűvös marad a legnagyobb hűségben is, ezzel együtt azonban kevés fénnyel kell számolnunk.

Hová néznek az ablakok

Bár ez apróságnak tűnik, azonban néhány év tapasztalattal a hátunk mögött már könnyen meg tudjuk mondani, hogy mit preferálunk jobban, ha nagyvárosba költözünk: a csendes udvarra néző ablakokat, vagy a nyüzsgő város látványát. 

Le van-e szigetelve a ház / a lakás

Akár felére is csökkenthetjük a téli fűtés költségét, ha olyan albérletet választunk, amely le van szigetelve. De ehhez a csökkenéshez hozzájárulhat az is, ha a nyílászáróak az utóbbi 5 évben lettek beszerelve.  

Milyen a sötétítés

Ugyancsak a rezsi csökkentésének kedvez a sötétítés. Nem mindegy, hogy redőny, reluxa vagy függöny van az ablakokon. Az első két eszköz előnyösebb fűtés szempontjából. 

Lakás állapota

Amikor a lakás általános állapotát mérjük fel – lehet, hogy furán hangzik -, de érdemes időt szánnunk arra, hogy végignézzük az eszközöket: villanykapcsolókat, kilincseket, konnektorokat, csapokat. Próbálgassuk végig őket, mert kellemetlen lenne beköltözéskor tapasztalni, hogy folyik a wc tartály, vagy éppen nem működnek a konnektorok. És amint túl vagyunk az eszközök kipróbálásán áttérhetünk a falak állapotára: penészes-e a fal, mikor volt utoljára kifestve. 

Bútorozás 

Miután végeztünk az állagfelméréssel, áttérhetünk a használati eszközökre, bútorokra. Amennyiben van lehetőségünk a tulajdonossal egyeztetni, kérhetjük, hogy szállítson el bizonyos eszközöket, vagy cseréljek ki sérült darabokat. Kerüljük azt, hogy törött, rongált eszközöket vegyünk át. Amennyiben mégis ott marad a lakásban olyan bútor, ami a tulajdonosé, mindenképpen készítsünk leltárt, képekkel. A leltárt a KiadLak rendszerébe is feltölthetjük, elkerülve az esetleges kellemetlenségeket. 

Szomszédok

Mielőtt letesszük a foglalót a leendő lakásunkra, hasznos lehet néhány kérdést feltenni a szomszédokkal kapcsolatban is: kicsodák, mivel foglalkoznak, hangosak vagy csendesek. Ha lehetőségünk van, akár a közösképviselőt is felhívhatjuk ezzel kapcsolatban. 

Parkolás

A lakáson kívül, de mégis ahhoz tartozóan – amennyiben rendelkezünk autóval vagy motorral – ajánlott megnéznünk a parkolási lehetőségeket is.

A tulajdonos személyisége

Mindemellett bár nem tartozik közvetlenül a lakáshoz, mégis a lakáshasználat része a tulajdonos személye. Bár jó esetben havonta 1-2 alkalommal lesz csak dolgunk egymással, mégis célravezető lehet felmérnünk, hogy milyen is a partnerünk személyisége, jól kijönnénk-e vele. A lakáshasználat során felmerülhetnek elhasználódásból fakadó problémák, amit közösen kell megoldanunk a bérbeadóval, emiatt jó előre látni, hogy megoldásorientált-e, vagy igyekszik kibújni a felelősség alól. 

Ezek mind olyan dolgok, amelyek kellemesebbé tehetik az életünket az új albérletünkben, ha odafigyelünk rájuk az albérlet megtekintésekor. Egy kis körültekintéssel megvédhetjük magunkat nagyon sok későbbi csalódástól, kellemetlenségtől.

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!