Válassza az Oldal lehetőséget

Nem fizet a lakó, mi tévő legyek?

Nem fizet a lakó, mi tévő legyek?

Magyarországon viszonylag gyakran károsítanak meg embereket azzal, hogy bérlők nem fizetnek bérleti díjat. Azonban ez nem kell, hogy elrettentsen bennünket a bérbeadástól.

Ha elővigyázatosak vagyunk és megteszünk minden jogi lépést, hogy biztosítsuk befektetésünket, akkor jó üzleti lehetőség van a kezünkben. Ahogyan egy régi mondás tartja: “számíts a legrosszabbra és reménykedj a legjobban”.

Ebben a jegyben, szedtük össze jelen cikkünkben a lehetőségeinket abban az esetben, ha a bérlő nem hajlandó fizetni a szerződésben szereplő bérleti díjat. 

0. Szerződés kötés

Ha szeretnénk a jog eszközeit használni a vitás helyzetek tisztázásakor, akkor érdemes a jog kereteiben működnünk. Ennek pedig az első – vagy mondhatni nulladik – lépése, hogy szerződést kötünk a bérlőnkkel. Arról, hogy mik szerepeljenek a szerződésben kiadtunk korábban egy cikket. Így erről most bővebben itt nem írnánk. Viszont két dolgot mindenképpen érdemes megjegyeznünk a szerződéskötés kapcsán:

  1. két tanu által hitelesítsük,
  2. közjegyzői okiratba foglaljuk.

Két tanu által hitelesítve

Ebben az esetben a külön eljárás megindításra van szükség a nem fizető bérlővel szemben.

    Fontos: Akkor fogadja el az okirat hitelesítését a bíróság, ha

    • legalább két tanu aláírta,
    • amennyiben abban szerepel a tanuk neve és címe (kézzel írva) és aláírása. 

    Tehát a géppel írt tanuk neve és címe nem lesz teljes bizonyító erejű. Mindenképpen kézzel kell kitölteni az adatokat.

    Közjegyzői okiratba foglalva

    Nagyobb biztonságot jelenthet számunkra, mert biztosak lehetünk abban, hogy a közjegyző olyan szerződést készít, amely megfelel a törvényi szabályozásnak, és minden fontos információt tartalmaz. Nincs szükség külön eljárás megindítására a nem fizető bérlővel szemben. 

    A közjegyzői okirathoz pedig készíttessünk egy Kiköltözési nyilatkozatot is, melyben a bérlő vállalja, hogy amennyiben a bérleti szerződés – bármilyen okból kifolyólag – megszűnik, kiköltözik és az albérletet visszaadja a tulajdonosnak.

    Jó tudni: Ha nincs szerződés akár két tanuval aláírt, akár közjegyző által hitelesített, akkor egy peres eljárás, akár évekig is elhúzodhat.

    Ez azért hasznos, mert amennyiben a feltételek megfelelnek, úgy a bérbeadónak nem kell peres vagy fizetéses meghagyásos eljárást kezdeményeznie, illetve a bérleti díj nemfizetése és a bérleti szerződés megszűnése esetén, az elmaradt bérleti díj, a rezsi költségei, valamint a bérlő kiköltözését meg tudja fizettetni végrehajtás útján a bérlővel.

    1. Nem fizet a bérlő

    Ha a bérlőnek elmaradásai vannak, kijelenti, hogy a továbbiakban nem hajlandó fizetni, vagy csak nem veszi fel a telefont, nem enged be a lakásba – így tehát többszöri szóbeli felszólításra sem reagál -, akkor levonhatjuk azt a következtetést, hogy problémába ütköztünk, amit el kell kezdenünk hivatalos útra terelni.

    2. Írásbeli felszólítás

    Mindenek előtt az a dolgunk, hogy írásbeli felszólítást küldünk a bérlőnek. Az írásbeli felszólítással kapcsolatban az alábbi információkat kell tudnunk:

    • Az elmaradt bérleti díjra legkevesebb 8 napos fizetési határidőt adhatunk meg.
    • Tudnunk kell igazolni, hogy mikor vette át a bérlő a felszólítást:
      • írassuk alá a papírt, 
      • vagy térvivevényes küldeményként adjuk postára.
    • Amennyiben letelt a 8 napos fizetési határidő, és a bérlő nem fizette meg az elmaradását, 8 napon belül értesítenünk kell a szerződés egyoldalú felmondásáról (ismételten írásban és ennek átvételét is igazolnunk kell).
    • A felmondás a fizetési határidőt követő hónap utolsó napjára szólhat – és nem lehet rövidebb 15 napnál.

    Példa: Tehát a bérlő nem fizeti a bérleti díjat, erről mi február 10-én írásban értesítjük (felszólítást küldünk neki), majd 18-áig sem érkezik meg, emiatt mi február 20-án éresítjük őt a szerződés felmondásáról, ami legkorábbi időpontja március 31. lehet. 

    Fontos: Amennyiben több személynek adjuk ki egyszerre a lakásunkat, minden elmaradónak külön címzéssel kell elküldenünk, vagy átadnunk az írásbeli felszólítást. 

    Mindenképpen tarstuk szem előtt, hogy nem érdemes “saját eszközökkel” próbálnunk megoldani a helyzetet, mert még a fizetés elmaradása polgári jogi vétség, addig a testisértés büntetőjogi. 

    3. Kiköltöztetés 

    Ahhoz, hogy bérlőt kiköltöztethessük ingatlanunkból, vagy bírósági végzésre van szükségünk vagy kiürítési eljárás során a végrehajtási csoport jár el az ügyünkben. 

    Fontos tudni: A jelenleg Magyarországon hatályban lévő jogszabályok nem tartalmaznak semmilyen olyan rendelkezést, amelynek alapján tilos lenne kisgyermekes bérlők kilakoltatása.

    Kiürítési eljárás

    A kiürítési eljárás gyorsabb, mint a kiürítési per, és a bíróság helyett a végrehajtási csoport jár el az ügyben. A kérelmet az ingatlan fekvése szerinti járásbírósághoz kell benyújtani. 

    Bíróság felé lakás kiürítése iránti per indítása

    Pozitív elbírálás esetében amennyiben a bérlő nem költözik ki, akkor kérhető az ítélet végrehajtása. A végrehajtási eljárás megindítása során a bérlő kérésére a bíráság egy alkalommal legfeljebb 6 hónapra felfüggesztheti a végrehajtási eljárást. Ehhez viszont a bérlőnek igazolnia kell egy vagy több olyan körülményt, amit a bíróság méltányolhatónak minősít.

    Jó tudni: Ha határozott idejű bérleti szerződésünk lejárt a bérlővel, aki nem akar kiköltözni ingatlanunkból, akkor nekünk csak 60 nap áll rendelkezésünkre eljárást indítani. Ha ezt elmulasztjuk, akkor kiürítési pert kell indítanunk (mely hosszadalmasabb és költségesebb). 

    Kilakoltatási moratórium

    A magyar szabályozás szerint kilakoltatási moratórium – elhalasztás, türelmi idő – lép érvénybe minden évben november 15-től április 30-ig abban az esetben, ha a bérlő magánszemély. Ezzel védve az embereket attól, hogy bárki az utcára kerüljön a téli hónapokban. 

    Ezért is lehet az, hogy még akkor is, ha közjegyzői okiratba foglaltuk a bérleti szerződésünket, az eljárás akár fél – egy évig is elhúzódhat. 

    A törvény két esetben tesz kivételt a moratórium alól, ha 

    • a bérlő önkényes lakásfoglalónak minősül, vagy 
    • ha a végrehajtási eljárásban korábban rendbírsággal sújtották. 

    Önkényes lakásfoglalónak minősül, valamint kilakoltatható a moratórium ellenére is az a személy, aki úgy vesz birtokba / foglal el egy ingatlant, hogy arra semmi jogalapja nincsen (tehát nem írtunk bérleti szerződést vele). 

    Bár a lejárt határozott idejű bérleti szerződéssel rendelkező bérlő is önkényes lakásfoglalónak minősül, rá mégis érvényes a moratórium amennyiben természetes személyként vette bérbe ingatlanunkat. 

    Mindent egybevéve elmondható, hogy nem vagyunk könnyű helyzetben bérbeadóként, ha nem fizető bérlővel hoz minket össze a sors. Ilyenkor a legjobb tanács talán az lehet, hogy próbáljunk meg hideg fejjel nekiállni a probléma megoldásának, és mielőbb vegyük fel a kapcsolatot egy ügyvéddel és tereljük jogi útra a helyzetet. 

    A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

     

    Válaszolj

    Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

    KiadLak Rendszer

    A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

    Elérhetőség

    Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!