Válassza az Oldal lehetőséget

Mi az, amit ne felejtsünk el megkérdezni lakás megmutatásakor a leendő bérlőtől?

Mi az, amit ne felejtsünk el megkérdezni lakás megmutatásakor a leendő bérlőtől?

Többünknek talán az a legfontosabb amellett, hogy jó áron adjuk ki az albérletünket, hogy olyan személyek költözzenek be, akik megbízhatóak, vigyáznak a lakásra és tartozékaikra és mindig rendesen fizetnek, nem vernek át bennünket. Azonban alapvetően a bérlő kiválasztására az érdeklődők sorából nincs olyan sok lehetőségünk és időnk. Nincs próbaidő, ami alatt bárki, bármikor, azonnali hatállyal, indoklás nélkül megszüntetheti az együttműködés. A bérleti szerződések általában hosszabb időre szólnak. Így fontos, hogy a rendelkezésre álló időnk alatt a lehető legjobbat válasszuk magunknak. 

De hogyan is bizonyosodhatunk meg arról, hogy megfelelő személynek adjuk ki bérleményünket? 

A következőkben összegyűjtöttük azokat a fontos kérdéseket vagy értékeket, amelyek segíthetnek nekünk a döntésben. 

Időben érkezik?

Mindenki életében előfordulhatnak váratlan események. Így az is megeshet, hogy a leendő bérlő elkésik a találkozónkról. Ezzel nincs semmi probléma, azonban figyeljük meg, hogy ő szól-e előre, vagy csak később telefonál egy negyed órával, esetleg még nekünk kell rátelefonálni, hogy merre jár. 

Érdemes szem előtt tartanunk, hogy a bérlő a jövőben is úgy fog viselkedni, ahogyan most. Tehát, ha udvariatlan, hanyag, akkor felesleges abban reménykednünk, hogy ezen változtatni fog a beköltözését követően.

Leveszi a cipőjét?

Ez alapvetően a figyelmességének a mércéje. Tehát ha leveszi a cipőjét vagy megkérdezi, hogy levegye-e, akkor számíthatunk arra, hogy oda fog figyelni a lakás állapotára. 

Pár mondatos bemutatkozás

Az ingatlan megtekintésekor, ha szimpatikus a bérleményünk az érdeklődőnek, és kifejezte szándékát, hogy kivenné azt, rátérhetünk a kérdésekre is. Mindenképpen célszerű egy pár mondatos bemutatkozást kérnünk, hogy ezzel kicsit jobban megismerjük az illetőt.

Mi a költözés oka?

Nagy valószínűséggel senki sem fogja bevallani, ha rossz – esetleg nem fizető – bérlő volt az előző helyen, viszont minél többet mesél az illető, annál jobban elmélyülhet a benyomásunk róla. Illetve, ha nem volt semmilyen gond, csak például nagyobb lakásba akar költözni az érdeklődő, akkor beszélgethetünk vele a jövőbeni terveiről (családalapítás, munkahelyváltás stb.).

Hányan költöznének?

Bár ez talán triviális kérdésnek tűnhet számunkra, ha a lakásunkat egy meghatározott számú személy részére hirdettük meg. Azonban többször előfordul, hogy bár mi maximum két személynek hirdettük meg a lakást, az érdeklődők úgy gondolják, hogy “igen-igen, de ők öten is elférnének egy ekkora helyen”. Így ezt se felejtsük el tisztázni.

Hasznos tipp: A szerződésbe is kerüljön a beköltözendő személyek száma, esetleg adatai, ezzel elkerülve a félreértéseket. A szerződés tartalmáról egy korábbi cikkünkben írtunk bővebben. Melyet ide kattintva olvashatunk el.

Munkahely? Esetleg főnök elérhetősége?

Mivel gyakorlatilag bárki bármit állíthat magáról, a saját biztosításunk érdekében amellett, hogy megérdeklődjük a bérlő foglalkozását és munkahelyének stabilitását, kérhetünk nevet és elérhetőséget a munkahelyéhez és a főnőkéhez, akit akár azonnal, akár később személyesen felhívhatunk. Így információt szerezhetünk arról, hogy az érdeklődő valóban ott dolgozik-e. Ahogyan ez bevált szokás az álláskeresés során is, úgy az albérletkeresés alkalmával is kérhetünk referenciát az érdeklődőtől. 

Kérjük el az adatait

Amennyiben a beszélgetés sikeresnek minősült, és affelé hajlunk, hogy kiadjuk a lakásunkat, mindenképpen kérjük el a bérlő alábbi adatait:

  • teljes neve, 
  • jelenlegi címe, 
  • előző tartózkodási helye,
  • személyi száma,
  • TAJ-száma,
  • születési évszáma. 

Ezek  birtokában már jobban utánanézhetünk az érdeklődőnknek, mielőtt bármilyen hosszútávú kötelezettséget vállalnánk. Jobb, ha hamar kiderül a turpisság, mint ha később. 

Nem kell megriadnunk attól, hogy egy kis kutatómunkát végezzünk leendő bérlőnkkel kapcsolatban. Mindenképpen érdekünk, hogy olyan személynek adjuk ki ingatlanunkat, akiben megbízunk és aki stabil háttérrel rendelkezik. Ez általában egy hosszútávú elköteleződés mindkét fél számára. Jobban járunk, ha előbb inkább kérdezünk és csak aztán cselekszünk (jelen esetben adjuk ki lakásunkat).

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

 

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!