Válassza az Oldal lehetőséget

Albérlet kiköltöző teendőlista – bérlőknek

Albérlet kiköltöző teendőlista – bérlőknek

Az albérletünk elhagyása sok esetben egy stresszel teli időszak lehet. Azonban ebben a cikkünkben összeszedtünk néhány fontos mérföldkövet amelyeken, ha végigmegyünk, akkor áttekinthetően és nyugodtabban kezelhetjük a ránk váró feladatokat.

Bejegyzésünk esetében abból a szituációból indulunk ki, hogy a beköltözni kívánt új otthonunkat már megtaláltuk, tehát tudjuk, mikor és hová fogunk költözni. 

Egyeztessük a felmondást a tulajdonossal 

És mivel a legtöbb szerződésben az szerepel, hogy írásban mondhatják fel a felek a szerződést, ezért – bármilyen jóban is legyünk a tulajdonossal – mindenképpen adjuk írásba távozási szándékunkat, hiszen a felmondási idő onnantól számolódik. 

Beszéljünk a lakótársakkal

Amennyiben vannak lakótársaink, mindenképpen érdemes velük is mielőbb leülnünk beszélni. Ha egy szobából vagy lakrészből költözünk ki, nagy valószínűséggel új ember fog a helyünkre kerülni. Segíthetünk a többieknek azzal, ha mielőbb szólunk nekik, így találhatnak is valakit az ismerősi körükben, akivel szívesen laknának. 

Keressünk költöztetőt

Sokat spórolhatunk azzal, ha mielőbb lefoglaljuk a költöztetőt. A megbízható és jó cégek naptára hamar betellik, így ha csak néhány hét van a költözésig, mindenképpen csapjunk le egy számunkra megfelelő időpontra. 

Tipp: A költöztető kiválasztásakor célszerű megnéznünk a céggel kapcsolatos internetes értékeléseket, azok közül is inkább a frissebbeket. Az, hogy milyen munkát végeztek 3 évvel ezelőtt nem annyira releváns, mint az, hogy milyet végeztek múlt héten.

Tipp: Kérjünk be előre árajánlatot, valamint igyekezzünk előre tisztázni minden részletet, a várható pakolási időt és a várható összeget is. 

Közös helyiségben használt dolgok átnézése (több lakótárs esetében)

Ha lakótrásakkal élünk együtt, akkor előrelátó, ha a költözés időpontjának kialakulásakor már időt szakítunk arra, hogy átnézzük a közös helyiségeket és összeírjunk egy listát azokról a bútorokról és eszközökről, amelyek a mieink és amelyeket magunkkal szeretnénk vinni. Ezek – mivel a közöshelyiségekben vannak – nagy valószínűséggel olyan dolgok, amiket mások is használnak. Így azzal, ha mielőbb szólunk nekik, idejük lesz arra, hogy pótolni tudják a használati eszközöket. 

Képzeljük csak el, ha az egyik lakótársunk kiköltözik, és addig minden reggel az ő kávéfőzőjével készítettük a reggeli kávénkat, majd az egyik pillanatról a másikra eltűnik. Kellemetlen lenne erre ébredni…

Dobozok gyűjtése, előszedése

Költöztető dobozokat vásárolhatunk barkácsáruházban, vagy lakberendezési áruházban. De ha szeretnénk spórolni akár több tízezer forintot is, akkor elmehetünk a közeli patikába vagy kisboltba, ahová gyakran érkezik áru strapabíró papírdobozokban. Az esetek többségében nagyon szívesen segítenek nekünk a dolgozók, vagy az üzletek vezetői is, hiszen ők ezeket csak a papírgyűjtőbe dobolnák. 

Összeírni, hogy melyik bútorokat visszük és melyeket nem

Amennyiben nem minden bútorunkat visszük magunkkal, hanem van olyan, amit ott hagynánk a következő lakónak, azokat összeírhatjuk és megbeszélhetjük a lakótársainkkal és a tulajdonossal

Tipp: Ha van olyan bútor, amire már nincsen szükségünk, és nem is tudjuk a lakásban hagyni, akkor el is adományozhatjuk őket. Megkereshetjük valamelyik közeli adományozó boltot vagy szervezetet, vagy csak felrakhatjuk egy vagy több facebook csoportba is, ahol ingyen elvihetőként felajánlhatjuk feleslegessé vált dolgainkat. 

Internet, TV, otthoni telefon szolgáltatás lemondása

Amennyiben tudjuk, hogy mikor költöznénk, felvehetjük a kapcsolatot a szolgáltatóval tisztázni a felmondás, vagy a költözésünk részleteit. Ha meg vagyunk elégedve a szolgáltatóval és lehetőségünk van arra, hogy elköltöztessük a szolgáltatást, akkor ezt is megigényelhetjük. 

Tipp: Amennyiben hűségidővel kötöttük a szerződést a szolgáltatóval, ami nem fog lejárni a költözésünk előtt, akkor kérdezzük meg a szolgáltatónktól, hogy van-e arra lehetőség, hogy más nevére átirassuk a szerződésünket. Amennyiben igen, beszélhetünk az új lakóval, hogy átvenné-e a szolgáltatásunkat.

Bepakolni/bedobozolni

Mindemellett nem érdemes a legvégére hagynunk a pakolást. Adjunk magunknak időt, hogy össze tudjuk készíteni a csomagjainkat, és kiderüljön, ha kevés a doboz például. Kellemetlen, ha az utolsó pillanatban kell még mindenért rohangálnunk.

Bútorokat fóliázzuk be

Barkácsáruházakban kapható csomagoló fólia, illetve vannak cégek, amelyek a költöztetés során becsomagolják a bútorainkat. Szállítás közben megsérülhetnek eszközeink, így mindenképpen célszerű becsomagolni őket, így védve őket karcolásoktól, ütésektől

Tipp: Amennyiben a szállító cég vállalja a csomagolást, nézzünk utána, hogy óradíjban dolgoznak-e. Lehet, hogy többet takaríthatunk meg azzal, ha egy kis időt szakítunk rá és mi magunk csináljuk meg a csomagolást.

Elszámolni a lakótársakkal

Amennyiben van bármilyen pénzügyi elszámolnivalónk a lakótársainkkal azt is a költözés előtt javasolt rendezni, vagy tisztázni ennek módját, hogy készpénzben vagy átutalással egyenlítsük ki az egyenlegünket egymás között.

Elszámolni a tulajdonossal

A tulajdonossal való elszámolást mindenképpen papírozzuk le. Minden kifizetés és rendezés után írjuk alá az igazolást, mely tartalmazza, hogy a “felek elszámoltak egymás felé, további követelésük nem áll fenn”. Ezzel tudjuk magunkat megvédeni azzal kapcsolatban, hogy a tulajdonos hetek vagy akár hónapokkal később megkeressen bennünket, hogy fizessünk ki neki valamit. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

 

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!