Van olyan, hogy nem akarunk vagy nem tudunk egymagunkban, a barátainkkal, a családunkkal vagy a párunkkal  kivenni egy lakást. Előfordulhat az is, hogy saját lakásunkban szeretnénk kiadni szabad szobánkat. Függetlenül attól, milyen helyzet áll fenn, előttünk áll a feladat: lakótársat keresni. A 21. században szinte kézenfekvő, hogy lakótárs keresésére valamilyen online felületet használjuk. 

Itt van hát néhány kérdés, amit ha megválaszolunk a hirdetés feladása előtt, garantáltan gyorsabban találjuk meg a számunkra tökéletes személyt.

Kinek hirdessünk?

Mivel össze szeretnénk költözni valakivel, akit még nem ismerünk, és esélyes, hogy az összeköltözés előtt is még csak felületesen fogjuk megismerni az illetőt, így érdemes lehet szűkíteni a kört, olyanokra, akik abban az érdeklődési körben mozognak, ami bennünket is érdekel, esetleg hasonló élethelyzetben vannak.
Ha például egyetemisták vagyunk, kereshetünk magunknak egyetemista lakótársat. Az életritmusunk jó eséllyel nem fog annyira eltérni, hogy zavarjuk egymást. Vagy ha az 40-50-es éveinkben járunk, és szeretünk nyugodtan könyvet olvasni otthon, kereshetünk olyat, akinek ugyanilyen szenvedélye van. Abban az esetben, ha hozzánk hasonló élethelyzetben lévő személyeket keresünk lakótársunknak, megkönnyíthetjük a kommunikációt egymás között. Azt már talán tapasztalhattuk, hogy 18 évesen másképp kommunikálunk, más ritmusban éljük az életünket és más az értékrendünk, mint a 65 éves nagyszülőknek. Ez pedig surlódásokat okozhat az együttélésünk során. Természetesen vannak erre jó példák is, amikor több korosztály él egymás mellett harmóniában. Emiatt célravezető átgondolnunk, hogy számunkra mi lehetne a járhatóbb út, mit élveznénk jobban.

Hol hirdessünk?

Miután megválaszoltuk az első kérdést, választhatunk megfelelő csatornát is. Magyarországon a mai napig a Facebookon a legkönnyebb lakótársat keresni a fiatalabb és közép korosztály számára. Vannak különböző albérlet- és lakótárs kereső csoportok, ahol feladhatjuk hirdetésünket. Azonban, ha kicsit kreatívabban szeretnénk lenni, akkor kirakhatunk hirdetéseket – amennyiben egyetemisták a célközösségünk – kolikban, egyetemeken, vagy – az idősebb korosztály esetében – könyvtárakban, művelődési házakban, kávézókban. Olyan helyekre, ahol mi magunk is gyakran megfordulunk.  

Milyen információk legyenek benne a hirdetésben?

Ez az izgalmasabb kérdés, mivel nagyon sok jó és rossz példáit is láthatunk rá. Összegyűjtöttük azokat az dolgokat, amiket ha beleteszünk a hirdetésbe, akkor nagyban megkönnyíthetjük a saját magunk dolgát, és nem kell napokig olyan emberekkel beszélgetnünk, akik nem is tartoznak bele abba a kategóriába, amiben mi keresünk.  

A posztunkba mindenképpen hasznos néhány szóban kifejtenünk, hogy mi kik is vagyunk és mivel foglalkozunk pl. “35 éves múzeumi restaurátorként dolgozó nő (…)”. 

Amennyiben miénk a lakás, akkor írjuk le minden fontos információt a lakásról és a szobáról. Ehhez az Albérlet hirdetés 1 x 1 cikkünkben már összeszedtünk néhány támpontot.

Ha lakótárssal együtt lakást is keresünk, akkor itt megadhatjuk, hogy melyik városba, mely kerületek, melyik részre szeretnénk költözni

Ezt követően jöhetnek a lakótársak. Ha többen lakunk egy lakásban, érdemes előre bemutatni a lakótársakat is néhány mondatban, ahogyan azt magunkkal is tettük. Így már rögtön kiesnek a rostán azok, akik nem illeszkednek a lakóközösségünkbe, mert például az egyik lakótársunk csellózik, az új érdeklődő pedig utálja a csellót.  

Ha pedig készen vagyunk a prezentációval, akkor jöhetnek a mi elvárásaink: férfi, nő, idősebb, fiatalabb, egyetemista, kereső, mint alap ismertetőjegyek. Majd pedig a személyiségi jegyek, amiket preferálnánk pl. “nem kell, hogy rendmániás legyél, de mosogass el magad után” vagy “pizzapartikat szoktunk csinálni, így örülünk annak, ha nyitott vagy a házibulis társasági együttlétekre”. Ezek a kitételek hozzájárulnak ahhoz, hogy azokat, akik nem illeszkednek mellénk gyorsan ki is esnek. Így mindannyiunk ideje megmarad. 

Illetve jöhet a fizetési keret. Mennyit szeretnénk rászánni, illetve, hogy mennyibe kerül a kiadandó szoba rezsivel és rezsi nélkül. Valamint itt tüntessük fel a kaució mértékét is. 

És azt se hagyjuk ki, hogy mikortól lehet kivenni a szobát vagy hogy mikortól szeretnénk költözni.

Grátisz az egészben, ha bele tudunk csempészni a hirdetésbe egy kis humort. Az igazán jó és jópofa bejegyzések vírusként terjednek az interneten, így több emberhez is eljut. Aminek eredményeképpen többen jelentkeznek, és mi is több jelöltből tudunk választani. 

A végére pedig mehetnek az elérhetőségek, hogy mindenkinek egyértelmű legyen, hogyan tudnak bennünket elérni. És persze ne hagyjuk el a képeket! Ismerjük a mondást: egy kép többet mond ezer szónál. Ha mi keresünk lakótársat, és nincs saját lakásunk, akkor felrakhatunk képet saját magunkról is.

Azért, hogy könnyebb legyen a szövegírás, hoztunk jó és rossz példát is cikkünk végére. Jöjjenek most ezek:

Így inkább ne:

 

“Lakótársat keresek normális áron. Keress privátban.” 

Inkább így:

“[Lakótársat keresek – Budapest XIII. kerület]

Budapest XIII. kerületében 3 perc sétára a Lehel téri hármas metró megállójától található 60 nm-es 3. emeleti lakás 10 nm-es utcára néző szobája kiadó. A lakásban még további két szoba, egy nagy konyha, egy fürdő (fürdőkáddal), egy wc és egy kamra található. A lakás teljes mértékben gépesített (mosógép, mosogatógép, hűtő, mikró, vízforraló, sütő, főzőlap található).

Az egyik szobában én lakom 25 éves műelemző nő vagyok, a másik szobában egy 26 éves orvostanhallgató lány lakik. Mindketten szeretünk otthon kávézva megbeszélni a hetet hétvégéken, nem vagyunk bulizósak, évente 2-3 alkalommal szervezünk pizzázós házibulit. Nem baj, ha szereted a pizzát. 😉

A szobában 1 ágy, 1 gardrób szekrény, 1 asztal és 1 szék található. Képeket mellékelek. 

A szoba ára: 50.000 forint + rezsi harmada (ami kb. 10-15 forint havonta). A lakás kivehető 2 havi kaució fizetésével április 1-től. 

Az új lakóval szemben az alábbi elvárásaink vannak: legyél 18-35 év közötti, szeress magad után mosogatni, ne dohányozz a lakásban és nem árt, ha szívesen csatlakozol hozzánk néha egy-egy kávéra, és a pizzaestéken. 

Érdeklődni az alábbi telefonszámon lehet nálam: +36 31 123 4567”

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövess bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!