Amikor eljön az ideje, és albérletkiadásra adjuk a fejünket, érdemes néhány dolgot átgondolnunk a hirdetéssel kapcsolatban. Ezeket szedtük össze itt alább. 

 

Kinek hirdessünk?

Ki a célközönség? Egyetemistákat szeretnénk a lakásunkban látni? Egyedülállókat vagy párokat? Fitalabb vagy idősebb korosztályra célzunk? Esetleg családosoknak adnánk ki szívesebben? 

Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása függhet attól is, hogy mekkora lakásról esetleg szobáról van szó, amelyet most frissen ki akarunk adni. 

 

Ha például van egy lakásunk amiben felszabadult egy szoba, de a lakásban ezen kívül még két egyetemista lakik, akkor érdemes egyetemistákat megcélozunk.

 

Ha egy garzonlakásunk van, akkor lőjünk inkább egyedülállókra vagy fiatal párokra. Amennyiben kiscsaládosok jönnek, ők előfordulhat, hogy hamar odébb is állnak, mert a gyermek növekedésével kicsi lehet számukra a lakás mérete. 


Amennyiben több szobás nagyobb lakásunk van, érdemes lehet kiadni egy családnak, vagy a szobákat külön is kiadhatjuk. Ez utóbbival összességében többet kereshetünk, de meg van a kockázata, hogy nem megy el rögtön az összes szoba, így rövid távon nem lesz olyan gazdaságos. Illetve vadidegenek összeköltöztetése mindig magában rejt egy kis kockázatot, ha hosszútávra tervezünk. 

Hol hirdethetünk?

Amennyiben eldöntöttünk, hogy kinek hirdessünk, választhatunk hirdetési csatornát is. 

Egy nagyon egyszerű felosztás alapján vannak offline és online hirdetési lehetőségeink. 


Offline alatt az olyan hirdetéseket értjük, amelyeket a nyomtatott újságokban látunk, kiragasztva az oszlopokra, vagy kirakva a faliújságokra. 

Tipp: Ha egyetemisták a célközönségünk, akkor érdemes lehet írni néhány egyetem HÖK (Hallgatói Önkormányzatának), ők ki tudják rakni a hirdetésünket a faliújságukra. 

Az online hirdetési lehetőségek közül viszonylag több áll a rendelkezésünkre. Ezek közül a Facebook a legolcsóbb. Számos olyan Facebook csoport van, ahol meg tudjuk hirdetni a kiadó ingatlanunkat. Elég csak annyit beírni a Facebook keresőjébe, hogy “kiadó lakás Szeged” és rögtön válogathatunk a csoportok között. 

Tipp: Bármilyen hirdetés feladása előtt olvasd el az adott csoport szabályzatát, hogy biztosan ne szegj meg semmilyen szabályt, és tiltsanak ki az adott közösségből. 

A csoportokon kívül pedig ott van a Facebook Marketplace ahová ugyanúgy feltöltheted a hirdetésed/posztodat.

Emellett vannak kifejezett hirdető oldalak is. A keresőbe beírva “albérletkiadás” meg is találod őket. Ezeken akár ingyen is lehet hirdetést feladni, viszont sok esetben a kiemelésért vagy a nagyobb felbontású képek feltöltéséért fizetni kell. 

És plusz egy kategória az albérlet közvetítők. Amennyiben őket vesszük igénybe, ők megegyezés alapján 1-2 havi bérleti díjért intézik nekünk a hirdetést és fogadják az érdeklődők megkereséseit. Ezzel levéve a vállunkról a hirdetéssel járó fáradalmakat. 

Tipp: Mindenképpen kössünk szerződést az albérlet közvetítővel előre, nehogy bármilyen probléma adódjon a folyamat közben. Illetve kerüljünk a kizárólagos szerződéseket (értsd ez alatt, hogy kizárólag az adott közvetítő hirdetheti a lakásunkat, és csak rajta keresztül adhatjuk ki azt, mert így akkor is fizetnünk kellhet neki, ha végül az egyik ismerősünknek adjuk ki a lakásunkat).

Milyen információk legyenek benne a hirdetésben?

 És végül is milyen információkat adjunk meg a hirdetésünkben, hogy megkíméljük magunkat a felesleges köröktől: 

1. pontos méretek felosztással: 10 nm-es szoba, 55 nm-es lakás két 12 nm-es és egy 6 nm-es szobával és egy 2 nm-es erkéllyel 

Tipp: Kerüljük a “kis szoba”, “tágas lakás” kifejezéseket, mert aki igazán érdeklődik úgyis meg fogja kérdezni, hogy pontosan mekkora helyről is van szó. És ha nem ugyanazt jelenti számára a tágas, mint számunkra, akkor csak egymás idejét raboltuk. 

 

 2. elhelyezkedés: hol található a lakás, akár utcanévvel, ha hosszú az utca, akkor pl. “a Mester utcában 1 perc sétára a körúttól”; vagy “Liliom utcában található 3 perc sétára a 112-es busz megállója”

3. emelet és lift: amennyiben nem kertes házunkat adjuk ki, hanem egy panelban vagy egy társasházban van a lakásunk, akkor érdemes feltüntetni hogy hányadik emeleti a lakás, és hogy van e lift a házban (nem mindenki szeretne a harmadikra költözni lift nélkül, és ez legkésőbb a lakás megmutatásakor kiderül) 

4. hosszú- vagy rövidtávra szeretnénk-e kiadni pl. “ minimum egy évre kiadó”

5. amennyiben van bármilyen olyan dolog, ami miatt nem szeretnénk kiadni valakinek a lakásunkat, akkor ezt is érdemes leírnunk, például: 

 

* kisállattal való költözés: amennyiben úgy döntünk, hogy kisállattal rendelkező tulajdonosnak nem akarjuk kiadni a lakásunkat, ezt is írjuk bele a hirdetésbe
* egyedülállóknak, egyetemistáknak, pároknak, családoknak adnád ki: ha tudjuk előre, hogy csak egyedülállóknak adnánk ki a lakást, akkor ezt írjuk le a hirdetésben 
* dohányzónak: hogy a lehető legkönnyebben elkerüld, hogy a lakásban dohányozzanak 

 

 

 

Tipp: Amennyiben nem kizáró tényező számunkra, hogy valaki dohányzik, mégis szeretnénk megőrizni a lakásunkat a legjobb állapotában, a szerződésbe fogalmazzuk bele, hogy a lakáson belül tilos a dohányzás. 

6. amennyiben van bármilyen olyan grátisz, amivel a lakásunkat jobb lehetőségként tudjuk ‘eladni’, azt se hagyjuk ki pl. garázs, parkoló, tároló, erkély, külön kamra, nemrégiben végrehajtott felújítás


7. bérleti díj összege


8. közösköltség összege


9.átlagos rezsi télen és nyáron


10. kaució
: összege és amennyiben lehetőség van részletfizetésre, akkor azt is megfogalmazhatjuk itt


11. mikortól lehet költözni
: azonnal vagy csak adott időponttól 

+1. amennyiben vannak lakótársak, akkor róluk is írjunk 1-2 mondatot: “a másik két szobában két egyetemista fiú lakik” 

Amikor kész a szöveg, akkor jöhetnek a képek. Csatoljunk a hirdetésünkhöz legalább 4-5 képet. 

Ha csak szobát adunk ki, akkor a szobáról és a közöshelyiségekről is készítsünk képeket. Készíthetünk képet az ablakból való kilátásról.

Tipp: A jó képekhez érdemes napsütéses időben napközben fotózni a lakásban. 

Tipp: Próbáljuk meg az adott helyiséget egyben fotózni, vagy több különböző szögből, és kerüljük el azt, hogy bútorokat fotózunk közelről. 

A fotók mellé pedig töltsünk még fel egy alaprajzot. Ez lehet kézzel készült is, nem kell, hogy mérnöki pontosságú legyen, de jól látszódjon rajta az elosztás. 


És hogy egyértelműbb legyen, hogy mire is gondoltunk, hoztunk két példát.

Így inkább ne:


“Kiadó belváros szívében 70 nm-es 2 külön szobás lakás. 250.000 forintért.”

Inkább így:

“Hosszú távú bérlésre kínáljuk Óbudán a Flórián térnél egy 87 m2-es lakást., 

3 szobás, GÉPESÍTETT, KLIMATIZÁLT lakás. A lakás különlegessége, hogy elhelyezkedéséből, szobáinak kialakításából adódóan kisgyermekes családoknak is tökéletes otthont nyújt. 

6. emeleti, (liftes) 3 szobás ingatlan: nappali (18 m2), étkező (7 m2), konyha(8 m2), 2 háló(12-12 m2), kis szoba (5 m2), 2 fürdő és külön van egy mosógép helyiség.

Az erkélyről gyönyörű kilátás van a Flórián téri parkra.

A közlekedés kiváló: 9, 111, 109 buszok, 1-es villamos 1 perc sétára.

A konyha teljesen GÉPESÍTETT ÉS FELSZERELT (mosogatógép, gáz főzőlap, elektromos sütő, mikró, hűtőszekrény)

A lakás többi helyisége nincs berendezve! A teljes lakás frissen van festve és mázolva.

INTERNET: UPC – tv, telefon, internet szolgáltatás bekötve, de az előfizetés külön rendelhető!

KISÁLLAT: Állatbarát ingatlan.

TÁROLÓ: A lakáshoz tartozik egy 12 m2-es tároló a 6. szinten (saját, zárható helyiség)

Bérleti díj: 170.000 forint. 

Közösköltség: 13.000 forint

Rezsi költség: víz,villany, gáz, egyedi mérés után fizetendő (két fő esetén nyáron kb. 13 ezer forint, télen kb. 25 ezer forint)


A dohányzás az egész ingatlan területén tiltott, csak a lakás saját erkélyen vagy a lépcsőház erkélyén lehetséges.


Szerződéskötés esetén 1 havi bérleti díjat valamint 2 havi kaució kérünk.


Hívjon bizalommal (akár hétvégén is). Tekintse meg az ingatlant még ma.”

Így pedig kész is a hirdetésed. Már csak várnod kell, hogy megkeressenek a megfelelő személyek.