A lakó nevén vannak a közmű órák

Ha úgy döntünk, hogy a lakó nevére íratjuk a közműveket, azzal adminisztratív teendőinket csökkenthetjük. Nem kell elszámolnunk a lakókkal a számlákkal, nem kell az óraállások diktálásával foglalkozni. Kényelmes megoldás, hisz csak a bérleti díjat kell beszednünk, kifizetnünk pedig általában csak a felújítással kapcsolatos dolgok után kell fizetnünk.

Persze ha a lakó nevén vannak a közmű órák, megvan a hátránya is. Mert ha felmerülnek hátralékok, és azokat nem sikerül a kiköltözésig rendezni, nagyon nehéz lesz később beszedni a lakóktól. Ilyenkor is érdemes elkérni a számlákat a lakóktól, hogy szemmel tarthassuk a befizetések állapotát, de mégse legyen vele aktív teendőnk.

Adózás szempontjából nem jelent különösebb előnyt vagy hátrányt a dolog, mert 2019. január 1-től a rezsi nem része az adóalapnak bevételi oldalról (kivéve a közös költség, takarítás díja, közös képviselő díja, biztosítás vagy a felújítási alapba történő befizetés).

Hátránya még, hogy minden lakó váltás esetén át kell íratni a közmű órákat az új lakó nevére. Ez sok egyeztetésbe és időbe kerülhet.

Tulajdonos vagy kezelő nevén vannak a közmű órák

Ha a tulajdonos (vagy kezelő) nevén vannak a közmű órák, akkor átláthatóbbá válik az albérlet elszámolása. Minden rezsi költséget kiszámolunk a havi elszámolás során, így biztosan nem marad hátralékunk a szolgáltatónál. Ezzel nőnek az adminisztratív teendőink minden hónapban, de kezünkben maradnak az elszámolások a szolgáltatóval.

Persze ilyenkor is adódhatnak fizetési gondok, de ilyenkor a számlákat még mindig könnyebb a kaucióból rendezni, mint késedelmi kamatokat fizetni a közmű szolgáltatónak.

Ha a tulajdonos nevén vannak a közművek, két féle elszámolási mód is adódhat a lakókkal. Az egyik a fogyasztás alapú elszámolás, ahol minden hónapban leolvasásra kerül az óraállás, és egy szerződésben határozott általány díj alapján kiszámoljuk, hogy mennyi a rezsi.

Például 50 Ft/kwh az áramfogyasztás díja a szerződésben, akkor ha egyik hónapban 1000 kwh volt az óraállás, a következő hónapban 1200 kwh, akkor a kettő különbsége (200 kwh) alapján 200 kwh * 50 Ft/kwh = 1000 Ft-ot kérünk el a lakótól, függetlenül attól, hogy átalányban fizetjük-e az áramot, vagy fogyasztása alapján fizetjük mi is a szolgáltatónak.

Ez az elszámolási mód a legegyszerűbb, mert nem kell különösebb gondot fordítani a hó közepi kiköltözésre, mert a kiköltözéskor is leolvassuk az óraállásokat, és az alapján számolunk el a lakókkal, úgy, mint minden hónap elején.

Ebben az esetben érdemes évente igazítani a fogyasztás díján igazodva a szolgáltató díjaihoz. Ha nő az áram ára, érdemes feljebb vinni az összeget, ha csökken, érdemes lejjebb vinni.

Persze dönthetünk úgy is, hogy a közműszámlák összegét egy az egyben elszámoljuk a lakókkal. Ekkor a havi beérkező számlák összegét egy az egyben elkérjük a lakóktól. Ez akkor okozhat kellemetlenséget, ha az átalány díjhoz képest a lakó többet fogyaszt és az éves elszámoláskor a lakó már nem lakik az albérletben. Ilyenkor a többlet fizetést nekünk kell állnunk a lakók helyett.

Ha a tulajdonos (vagy kezelő) nevén vannak a közmű órák, lakó váltáskor nem kell átíratni az órákat sem.

Összegzés

Akár a tulajdonos, akár a lakó nevén vannak a közmű órák, számos dologra kell odafigyelnünk. A KiadLak Rendszer mindkét elszámolási módot támogatja, a rendszeren belül beállítható, hogy melyik közmű kinek a nevén van.