Magyarországon még mindig sokan törekszenek arra, hogy saját tulajdonú ingatlanban éljenek, azonban a megfizethetőség, a mobilitás miatt az utóbbi években többen választják az albérletben élést, mint lehetőséget.

Összeszedtünk néhány szempontot, amelyet érdemes lehet átgondolni, amikor albérletkeresésre adja a fejét valaki. Kezdjük is az előbb említett mobilitással.

1. Mobilitás

Bármilyen élethelyzetben is legyünk (akár befejeztük a középiskolát/egyetemet, vagy épp munkahelyváltásra kényszerülünk), fontos átgondolni, hogy mennyire szeretnénk, ha mobilisak lennénk rövid- és középtávon (tehát könnyen és gyorsan tudjunk költözni, amikor a szándék és a szükség úgy hozza). Amennyiben nincs hosszútávú elkötelezettségünk egy városban, elgondolkodhatunk azon, hogy másik városban keressünk munkát és otthont is magunknak.

2. Rövid- vagy hosszú táv

Fontos mielőbb tisztázni, hogy rövid vagy hosszú távra keresünk lakást. Érdemes tudni, hogy nagyon sok lakás reális áron minimum egy évre kiadó függetlenül attól, hogy a kiadó ingatlan kisebb vagy nagyobb városban, esetleg falun található. Természetesen vannak eltérő lehetőségek, tulajdonosok, akik jobban preferálják a rövidtávú bérlőkkel való együttműködést, viszont az ilyen lakásokat sok esetben inkább külföldieknek, turistáknak ajánlják. 

Ha tudjuk, hogy a következő egy évben várhatóan ugyanazon a munkahelyen fogunk dolgozni, vagy ugyanarra az egyetemre fogunk járni, akkor érdemesebb aláírni egy hosszútávú szerződést, mert azzal sok tízezer forintot megspórolhatunk magunknak.

3. Keret

Mielőtt belekezdünk az albérletvadászatba, érdemes egy gyors pénzügyi tervezést készítenünk, hogy pontosan lássuk, mekkora keretünk is van a lakással kapcsolatos összes kiadásra. 

Az alábbi tényezőket érdemes mindenképpen a listára felvenni:

  • lakbér,
  • közösköltség,
  • közműszámlák,
  • internet. 

Ha mindent számba vettünk, akkor már célirányosabban tudunk magunknak otthont keresni.

4. Elhelyezkedés 

A következő fontos szempont, a lakás elhelyezkedése. Hová is szeretnénk költözni? Kisvárosba, nagyvárosba vagy faluba? Ha nagyvárosba, akkor melyik részére? 

Az elhelyezkedés kiválasztásakor érdemes figyelembe vennünk, hogy az albérlet árak Budapesten és az egyetemi városokban magasabbak, mint a vidéki városokban. Illetve azt is, hogy a napunk mekkora részét szeretnénk utazással tölteni a munkahelyünkre vagy tanórákra menet.

5. Személyes vágyak

Amennyiben meg van a keret és az elhelyezkedés, rátérhetük a személyes vágyainkra. Egy kis befektetett idővel összeírhatunk egy listát azokkal a fontos elemekkel, amelyeket szeretnénk viszont látni a leendő albérletünkben. Amennyiben már nem az első albérletünkben költözünk, akkor felhasználhatunk a korábbi tapasztalatainkat: mik azok a dolgok, amiket szerettünk és mik azok, amiket nem. A tapasztalat ebben az esetbe is segíthet.  

Összeírtunk néhány szempontot, hogy könnyebb legyen mindenkinek összeszednie a saját listáját:

  • fekvés: van aki jobban szeret napkeltére ébredni, van aki szereti, ha még sokáig sötét van a hálószobában. Nem mindegy az sem, hogy sötét, vagy világos napközben, délután az albérlet.
  • fűtés típusa: konvektor, radiátor, padlófűtés, távhő, saját szabályozású fűtési rendszer, külső vagy belső égésű fűtés legyen.
  • méret: érdemes átgondolnunk előre, hogy mekkora helyre is van szükségünk, akár lakás, akár szoba szempontjából (van olyan, aki kényelmesen el van egy 6 négyzetméteres kisszobában, de van olyan is, aki egy 25 négyzetméteren érzi magát otthon)
  • zuhanyzó vagy kád legyen-e a fürdőszobában, esetleg mindkettő
  • legyen-e külön nyíló wc vagy az a jobb, ha a fürdőszobában van minden
  • legyen-e erkély vagy kamra
  • a házban legyen-e lift
  • fontos nekünk, hogy tartozzon parkoló a lakáshoz vagy lehessen az utcán igyenesen parkolni, vagy ez mindegy
  • egybenyílóak legyenek vagy különnyílóak a szobák
  • amerikai konyhás legyen a nappali, vagy külön helyiségekben legyen a konyha és a nappali
  • milyen mértékben legyen gépesítve a lakás (hűtő, sütő, mosógép, mosogatógép, mikrohullámú sütő)

Végülis amikor összeszedtünk mindent, és döntöttünk a rövid-, közép- és hosszú távú terveinkről az lakhatásunk  kapcsán, akkor jöhet az izgalmasabb rész: az albérlet vadászat. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövess bennünket, hogy ne maradj le semmiről!