Válassza az Oldal lehetőséget

A sikeres felújítás 8 tényezője

A sikeres felújítás 8 tényezője

Amikor is úgy döntünk, hogy fejújításra adjuk a fejünket, érdemes néhány dolgot átgondolnunk, és lelkileg felkészülnünk a váratlanra. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük a sikeres lakásfelújítás legfontosabb tényezőit.

1. Tervezzünk

Szánjunk időt mindenek előtt a tervezésre. Fogalmazzuk meg, hogy mi a cél, amit szeretnénk elérni. Fogjunk egy fehér lapot és szedjük össze, hogy pontosan milyen feladatok is várnak ránk a felújítással kapcsolatban. Majd állítsunk fontossági sorrendet az elvégzendő feladatok között. 

Például: A cél az, hogy felújítsuk a fürdőszobát. Ennek része lehet egy új zuhany kialakítása, de ha már berakunk egy zuhanyt, akkor újra is csempézhetnénk az egész helyiséget és kicserélhetnénk a többi szanitert is. Jelen esetben a zuhany berakása lehet az első a fontossági sorrendben, a szaniterek cseréje lehet a második helyen, és amennyiben minden rendben megy, akkor választhatunk új csempéket is. 

Jó tudni: A KiadLak rendszerében a Beruházások, felújítások menüpont alatt felvehetjük a felújításunkhoz kapcsolódó összes fontos információt. A rendszeren belül el is végezhetjük a tervezés fázisait.  

2. Adjunk magunknak időt

És ezt ne csak az előkészítés fázisban tegyük meg, hanem a megvalósítás folyamán is. 

Amikor felvázolunk egy ötletet, ha megtehetjük, aludjunk egy-két éjszakát rá, mielőtt belevágnánk a közepébe. Ezzel lehetőséget adhatunk magunknak, hogy érjen bennünk a gondolat, a kialakítás. Képzeljük el, hogyan tudnánk az adott elképzeléssel együtt élni.  

És ha már belevágtunk, akkor jönnek csak az igazi kihívások. A felújítás során számos előre nem látott akadállyal szembesülhetünk. Ezeket nem csak operatív szinten kell megoldanunk, de lehet, hogy teljes egészében át kell alakítanunkk az eredeti elképzelésünket. Ekkor fontos, hogy megálljunk egy pillanatra, hátra lépjünk két lépést, vegyünk egy mély levegőt és csak aztán vágjunk bele a megoldásba. Az elhamarkodott lépések egy ilyen helyzetben akár több százezer forintunkba is kerülhetnek.

3. Mindig a tervezett költség másfélszerese legyen a zsebünkben

Ahogyan azt már az előbb is említettük, jöhetnek előre nem látott akadályok, esetleg a kivitelező többet kér, mint amennyit terveztünk, vagy plusz anyagra lesz szükség. Ezért érdemes már a legelején úgy számolnunk, hogy a projekt az eredeti költségkeret kb. másfélszeresét is elérheti. Aztán pedig ha mégsem történik nagyobb galiba, akkor a fennmaradó összeget befektethetjük más valamibe.

A KiadLak rendszerében könnyen áttekinthetően folyamatosan nyomon tudjuk követni a tervezetthez képesti kiadások alakulását. Így gyorsan tudunk reagálni, amikor azt látjuk, hogy el fognak csúszni a költségek a jósolthoz képest. 

 4. Keressünk jó munkaerőt

Ez az egyik legnehezebb része a felújításnak, legyen szó akár csak egy szakember vagy egy kivitelező cég kiválasztásáról. Kérjünk árajánlatot több szakembertől, hogy könnyebben tudjunk választani. Valamint ne felejtsünk el referenciákat sem. Így a munka minősége és ára alapján ki tudjuk választani a legjobb szakembert az elvégzendő feladatra. Minden esetben hasznos, ha olyan személlyel szerződünk, akiben meg tudunk bízni és úgy véljük, hogy garanciális problémák esetén könnyen elérhetjük az illetőt. 

Jó tudni: A KiadLakba felvezethetjük a kapott árajánlatokat, így könnyen össze tudjuk őket hasonlítani. 

Tipp: Amennyiben kivitelező céggel végeztetjük a munkát, mindenképpen clegyen egy közvetlen kapcsolattartónk, és bármilyen felmerülő helyzetet csak vele beszéljünk meg. Amennyiben a helyszínen válaszolgatunk mindenki feltett kérdéseire, vagy adunk utasításokat a munkásoknak közvetlenül, nagyon könnyen belecsúszhatunk abba, hogy végül nem azt az eredményt kapjuk, amit vártunk. Mégis azt halljuk, hogy “de nekünk azt mondta a megrendelő”. Ez után nagyon nehéz megoldást találni és sok esetben ennek a plusz költségeit nekünk kell állnunk.

5. Írjunk le mindent! 

Szerződjünk!!! És a szerződésbe vegyük bele a lehető legkonkrétabban a munkát, annak feladatait, valamint a vállalási árat. Emellett pedig írassuk alá a terveket is a kivitelezővel vagy a szakemberrel. Illetve foglaljunk írásba minden változtatást. Ez több adminisztrációs munka részünkre, de a mi érdekeinket szolgálja. Így nem jöhet munkája végeztével a kivitelező, hogy végül mégis 30%-kal magasabb árat akar elkérni tőlünk, vagy a kért falat mégsem oda építette, ahol a terveken szerepel.

Ne legyünk fukarak, fizessük meg a jó munkaerőt. És ne hagyjuk magunkat átverni. 

Mindenekelőtt pedig legyünk konkrétak! Minden helyzetben! Ne mondjunk olyat a burkolónak, hogy a rakjon ki véletlenszerű mintát a csempékből, mert jó eséllyel, akkor úgy fogja felrakni a burkolólapokat egymás mellé, ahogyan a dobozból kijönnek, még akor is ha nekünk a véletlenszerű mást jelent. 

6. Ne spóroljunk az építőanyagon

És ahogyan a jó munkaerőn, úgy a minőségi építőanyagon sem célravezető spórolni. Viszont pénzt takaríthatunk meg, ha a szükséges eszközöket és anyagokat egy helyről szerezzük be, így a fuvarköltség kisebb lesz. 

7. Legyünk jelen!

Ha nem mi végezzük a felújítást, hanem kivitelezővel vagy szakemberrel végeztetjük, akkor is ajánlott rendszeres munkaterület bejárást szerveznünk, hogy mindig képben legyünk hogy állnak a folyamatok, illetve minél hamarabb el tudjuk csípni az esetleges hibákat, félreértéseket. 

Amennyiben nekünk gőzünk sincs arról, hogy minek hogyan kellene kinéznie vagy milyen mőségünek kellene elkészülnie, keressünk valakit, akinek van. 

Ez lehet egy műszaki ellenőr is, vagy egy közeli ismerős, akinek némileg több affinitása van a lakásfelújításhoz. Ne legyünk restek segítséget kérni!

8. Átvételkor mindent kétszer nézzünk át!

Amellett, hogy jelen vagyunk a folyamatok alatt, tanácsos a munka átvételekor kétszer is átnézni a munkát. Hiszen miután átvettük a területet és kifizettük a munkát, nagyon körülményes visszahívni a szakembert, vagy a brigádot, hogy kijavítsanak valamit. Akkor már nem az lesz nekik a prioritás, hogy elvégezzék a hátra maradt munkát. 

Tipp: Csak abban az esetben fizessünk, ha a munka valóban elvégzésre került megfelelő minőségben. Kerüljük az olyan szituációt, hogy kifizetjük a munkadíjat, de “becsszóra” megállapodunk a szakemberrel, hogy majd visszajön következő héten megcsinálni az elmaradt feladatokat.

Amennyiben ezeket a kis “szabályokat szem előtt tartjuk, magabiztosan vághatunk bele a felújításnak. Ne feledjünk, a Kiadlak használata nagyban megkönnyítheti a dolgunkat! Ezzel a felújítás már csak gyerekjátéknak tűnik. 

A blogunkon folyamatosan további cikkeket osztunk meg az albérletkeresés, – kiadás és -kezelés kapcsán. Kövessen bennünket, hogy ne maradjon le semmiről!  

 

KiadLak Rendszer

A KiadLak egy minden eszközön elérhető egyszerű, átlátható alkalmazás, ami segít az albérlettel kapcsolatos ügyek elintézésében, feljegyzésében, elemzésében egy helyen. Segíti több albérlő és tulajdonos együttműködését.

Elérhetőség

Ha bármilyen kérdése van, amit nem talál az oldalon, írjon a support@kiadlak.com e-mail címre!